28

Akademisyenler

omerlutfisen

Prof. Dr. Ömer L. Şen

e.mail: senomer [at] itu.edu.tr
phone: +90 212 285 61 08
researchgate link: researchgate.net/profile/Omer_Sen

İlgi alanları:

Dr. Şen’in uzmanlaştığı alanlar kara yüzeyi–atmosfer etkileşimi, hidroklimatoloji, iklim değişikliği modellemesi ve iklim değişikliği etkileridir. İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsüne katıldığı 2004 yılından itibaren çalışmalarını Doğu Akdeniz-Karadeniz Bölgesi ve Güneydoğu Asya üzerine yoğunlaştırmıştır. Enerji üretimi ve Türkiye’nin güneydoğusundaki geniş ovaların sulanması açısından büyük öneme sahip Fırat ve Dicle nehirlerinin çalışılması konusuna özel ilgisi vardır. Dr. Şen iklim değişikliği ile ilgili projelerde 15 yıldan fazla tecrübeye sahiptir, ve özel sektör, uluslararası enstitüler ve araştırma kurumları tarafından desteklenen projelerde proje lideri, araştırmacı ve danışman olarak görevler aldı. FAO, UNDP ve devlet kurumları ve üniversiteler tarafından iklim değişikliği konusunda düzenlenen pek çok eğitim kursuna eğitmen olarak katkıda bulundu. Türkiye’nin tamamı için iklim değişikliğinin etkileri konusunda da yüksek tecrübeye sahip olan Dr. Şen Türkiye’nin birinci ve ikinci İklim Değişikliği Ulusal Bildirimlerine katkıda bulundu. IPCC’nin (Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli) 5. değerlendirme raporu (AR5) hazırlıklarında “uzman hakem” olarak görev aldı. Sabancı Üniversitesi’nin İstanbul Politikalar Merkezin’de gerçekleştirdiği bir araştırma ile iklim değişikliğinin Türkiye’nin su ve orman kaynakları ile tarım, turizm ve enerji gibi önemli sektörleri üzerine etkilerini ortaya çıkardı.

Biyografi:

2012 Mercator-IPC Fellow (for 1 year), Istanbul Policy Center, Sabanci University
2011 Professor (current position), Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University
2009 Assistant Director (for about 3.5 years), Eurasia Institute of Earth Sciences, ITU
2007 Associate Professor, Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University
2006 Associate Professorship, The Council of Higher Education
2004 Assistant Professor (for about 2 years), Eurasia Institute of Earth Sciences, ITU
2000 Post-Doctoral Fellow (for 3 years), International Pacific Research Center (IPRC), University of Hawaii
2000 Graduate Research Associate (for 3 months), Dept. of Hydrology & Water Res., University of Arizona
1997 Graduate Research Assistant (for 3 years), Dept. of Hydrology & Water Res., University of Arizona
1993 Researcher (for about 1 year), State Meteorological Service, Ankara, Turkey


Öne çıkan 5 yayını:


Bozkurt D., Sen O.L., Hagemann S., 2014: Forcing a hydrological discharge model with RCM and GCM outputs in the Euphrates-Tigris Basin: Evaluation of the model performance and projected river discharges. Climate Research, (accepted).

Ezber, Y., Sen, O.L., Boybeyi, Z., Karaca, M., 2014: Investigation of local flow features in İstanbul. Part II: High resolution real case simulations, International Journal of Climatology, (in revision).

Ezber, Y., Sen, O.L., Boybeyi, Z., Karaca, M., 2014: Investigation of local flow features in İstanbul. Part I: High resolution sensitivity simulations, International Journal of Climatology, (accepted).

Yücel, İ., Güventürk, A., Sen, O.L., 2014: Climate change impacts on snowmelt runoff for mountainous transboundary basins in eastern Turkey. International Journal of Climatology, DOI: 10.1002/joc.3974.

Önol, B., Bozkurt, D., Turuncoglu, U., Sen, O.L., Dalfes, H.N., 2014: Evaluation of the 21st century RCM simulations driven by multiple GCMs over the Eastern Mediterranean-Black Sea region. Climate Dynamics, 42:1949-1965, DOI: 10.1007/s00382-013-1966-7.

Tüm yayınları -->